Cenazeden sonra düğün yapılabilirmi

Öncelikle geçmiş zamanlardaki gibi gelenek ve cenazeye saygı açısında aynı köyde bir cenaze olduğu zaman 40 gün yas tutulur, 40 gün o köyde yıkanan elbiseleri kurutmak için dışarı asılmazdı, 40 gün müzik dinlenmezdi, 40 gün düğün yapılmazdı.
Kendi köyümü örnek vereyim 1990 yılı öncesi köyümüz 150 haneli bir köydü, nufus artışının en çok olduğu 1960 lı, 1970 lı, 1980 li yıllarda yılda ortalama 1 veya 2 kişi ölür ama yılda 20 ile 30 çocuk doğardı, yılda 3 veya 5 düğün olurdu, haliyle cenaze olduğu zaman 40 gün sonraya düğün ertelenebilirdi.
150 hane olan köy günümüzde 500 haneyi aşmış durumda, günümüzde ortalama yılda 15 veya 20 cenaze çıkıyor en az yılda 10 veya 15 düğün olduğunu baz alırsak bir cenazemiz 40 gün dolmadan başka bir cenaze çıkıyor, o zaman bu köyde hiç düğün yapılamaz. artık herkes bunun bilincinde, Cenaze olur bir yuva yok olur, düğün olur bir yuva kurulur, zaman geçtikçe bir nesil yok olur, başka bir nesil yetişir, artık günümüzde cenaze var diye düğünlerin iptal edilmesi söz konusu değil, düğünler olmak zorunda. Cenazenin birinci derece yakınları bile o düğüne gider Cenazede Allahın emri, düğünde Allahın emri diyerek en büyük erdemliği gösterirler, böylede olmak zorunda.

Acar dağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir