Ölmek Pahalıya Mal Oluyor

Burada yazdıklarım sadece kendi köyüm Serinçayır’a bir öneridir. Bazı sorunları dile getirmek, çözüm aramak, tüm Serinçayırlılara ulaşma şansım olduğundan, kendimi bazen sorumlu his etiğimden dolayı dile getirmeye çalışıyorum.
Değerli dostlar Cenazelerimizde cenaze sahibinin yemek vermesi ağır bir maliyet söz konusu, yemek verilecek ise cenaze sahibine yük etmek doğru değildir, külfeti ağır oluyor, cenaze yemeğini karşılayamayanlar kredi çekerek karşılamak zorunda kalanlarada şahit olmuşum. geçmiş zamandan beri cenazelerde yemek veriliyordu ama nasıl?
Cenaze olduğu gün tüm köy cenaze yakınlarını her kes üç beş kişi alır yemeğe götürürdü, tabi Büyük şehirlerde bunu yapmak imkansız fakat cenazede yüzlerce kişinin yemeğini cenaze sahibine yüklemekte doğru değil, insanlar acısını bırakıp yemek işiyle uğraşıyor, eğer bütçede musait değilse mahçup ve mağdur oluyor, yemeği karşılayabilmesi için kredi başvurusunda bulunanlar bile var.
Daha öncede 7 – 40 – 52 mevlit yemekleride ağır bir maliyet doğuruyordu, islam dininde yemek verilmesinin hiç bir geçerliliği yok.
Bu konuyla ilgili daha önce buna benzer bir paylaşım yapmıştım, insanlar yemeğe verecekleri parayı butçesinin durumuna göre köyde yapılan taziye evine bağış yapmışlardı, taziye evinin bitirilmesi bu bağışlardan gelen parayla bitirildiğini biliyormuydunuz? Ve aradan yıllar geçsede taziye evinde olan herkesin ilk sözü buraya her kim hayır yapmışsa Allah razı olsun, ölmüşlerine rahmet deniliyor, çünkü kalıcı bir hayırdır. kimse demiyor yılar önce bu mevlitte yemek yemiştik, O gün bir öneri sunmuştuk, artık günümüzde kimse 40-52 gibi yemekleri vermiyor, o parayla kalıcı hayır yapıyor. Cenaze yemeği kaldırılmalımı veya Köyün bir derneği var, burada ilk gün cenaze yemeği verilmesi için bir bütçe oluşması gerekirmi? Veya yemek tamamen kaldırılmalımı? Tabi yapılan hayırlara mudahale etmek gibi bir durum söz konusu değil, her kim nasıl hayır yapacak ise kendi aile bireylerinin kararıyla olur, fakat bazen toplumun durumunu düşünmekte fayda var.
Acar Dağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir